Nem sokkal a polgárháború lezárása után, Andrew Johnson leköszönő elnök nem ment el a következő elnök beiktatására – emlékeztet a Fox News. Az Egyesült Államok alapítása óta még két hasonló esetet jegyez fel a történelem: John Adams 1801-ben, John Quincy Adams 1829-ben döntött úgy, hogy nem vesz részt utódja beikatásán.
Richard Nixon lemondott 1974-ben – ő sem volt jelen, amikor Gerald Ford elnök esküt tett a Fehér Házban, ám Nixon ekkor már nem számított hivatalban levő elnöknek.
Biden korábban úgy fogalmazott: bár személyesen nem érdekli, hogy Trump részt vesz-e beiktatásán, a leköszönő elnöknek „a nemzet és annak imázsának érdekében” kéne megjelennie – idézi fel a Politico.
A lap hozzáteszi: várhatólag Mike Pence alelnök részt vesz az eseményen.
Trump a Capitoliumnál történt, egyelőre tisztázatlan hátterű zavargások során még arról beszélt, hogy a választásokat „ellopták”. Csütörtök esti videóüzenetében viszont elismerte választási vereségét.
Bill Clinton és a szintén demokrata párti Barack Obama mellett a republikánus George W. Bush is tiszteletét teszi. Mindhárman feleségeikkel együtt jelennek meg. A koronavírus-járvány miatt zömmel otthonában meghúzódó, 96 éves Jimmy Carter ugyan nem lesz jelen, de legjobb kívánságait küldte Bidennek.
Donald Trump azzal, hogy bojkottálja a ceremóniát, másfél évszázados hagyománnyal szakít: legutóbb 1869-ben fordult elő hasonló távolmaradás elnöki beiktatási ünnepségről.
Biden egyébként örömmel fogadta, hogy Trump nem lesz ott a beiktatáson. Mint mondta, ez egyike azon kevés dolgoknak, amelyekben egyetért Trumppal, mindazonáltal reményét fejezte ki, hogy Mike Pence alelnök feleségével együtt részt vesz a ceremónián.
Mike Pence alelnök még nem nyilatkozott arról, hogy elmegy-e.